Dieta sergantiesiems lėtiniu kasos uždegimu

Dieta sergantiesiems lėtiniu kasos uždegimu

Dieta sergantiesiems lėtiniu pankreatitu – skyrimo indikacijos 


Ši dieta yra skiriama sergantiesiems lėtiniu kasos uždegimu ir yra  skiriama siekiant tausoti ne tik kasos organui bet ir visam virškinamajam traktui. Šiai dietai būdingas švelnus skrandžio sekrecinės funkcijos skatinimas, siekiama normalizuoti medžiagų apykaitą ir stabdyti rūgimo ir puvimo procesus žarnyne. Mityba sergant lėtiniu pankreatitu yra reguliuojama atsižvelgiant į pačios kasos būklę bei ligos stadiją- paūmėjimas ar remisija. Ligos paūmėjimo metu turi būti skiriamas mechaniškai, chemiškai ir termiškai kasą ir virškinimo organus saugantis maistas. Patiekalai turi būti ruošiami garuose, jie turi būti pertrinti, tarkuoti ar smulkinti.

Kuo ypatinga ši dieta?

Dieta siekiama patenkinti suaugusio žmogaus mitybinius poreikius.

Mitybos principai sergant lėtiniu kasos uždegimu esant ligos paūmėjimui
  • Esant ryškiam ligos paūmėjimui 1-2 dienas ligoniui draudžiama valgyti ir gerti dideliais kiekiais. Galima gerti nestiprią ir nesaldintą arbatą nedideliais kiekiais ir  labai mažais gurkšneliais (2-3 stiklines per dieną).Paprastai šiuo atveju yra lašinami skysčiai pagal gydytojo paskyrimą.
  • Paūmėjimui rimstant, palaipsniui yra įvedami maisto produktai, siekiant, jog pirmosios savaitės pabaigoje energetinė maisto produktų vertė pasiektų 8374—9211 kJ (2000—2200 kcal). Tolesnė mityba turi būti reguliuojama į konkrečius ligonio energetinius mitybos poreikius.
  • Siekiant pagerinti kasos sekreto nutekėjimą turi būti valgoma dažnai -5-6 kartus per dieną ir mažomis porcijomis. Rimstant paūmėjimui ir nykstant skausmams, siekiama grįžti prie normalios mitybos- tai yra prie nepertrintų maisto produktų. Tačiau patiekalų gaminimui reikėtų rinktis skrandžio nedirginančius ir lengvai virškinamus maisto produktus.
  • Pagrindinis gėrimas ir labiausiai tinkantis gėrimas sergant lėtiniu pankreatitu yra paprastas arba negazuotas mineralinis vanduo. Taip virškinimo fermentų kiekis staiga nepadidės  ir nejautrins sergančios kasos. Tuo pačiu išvengsite ir skausmo priepuolio.
Lėtinio kasos uždegimo dietos principai
Baltymai

Per dieną suvartojamų baltymų kiekis turėtų siekti  140—150g.  Reikėtų rinktis maisto produktus, kuriuose yra daugiau kepenis apsaugančių lipotropinių faktorių- metionino, cholino . Šiai dienai yra laikoma, jog sergant lėtiniu pankreatitu apie 60—70 % baltymų  turėtų būti gyvulinės kilmės.

Rekomenduojama
Valgyti galima liesą mėsą ir žuvį, liesą varškę, kiaušinio baltymus ir kiaušinius, liesus sūrius. Taip pat į mitybos racioną galima įtraukti neriebią virtą ar troškintą jautieną, vištieną, veršieną, triušieną, taip pat virtą arba kapotą neriebią žuvį.

Draudžiama
Riebi mėsa ir žuvis, riebi varškė, riebi žuvis, rūkyti ir sūdyti mėsos bei žuvies gaminiai ir žuvies bei mėsos konservai, mėsos subproduktai ir pusfabrikačiai. Draudžiama vartoti žalius kiaušinių baltymus, taip pat reikėtų riboti patiekalus iš plaučių ar paukštienos. Iš meniu turib būti išbraukti visi riebūs mėsos patiekalai, įskaitant sultinius. Taip pat iš mitybos raciono reikėtų išmesti stiprius, alkoholinius ir gazuotus gėrimus, įskaitant girą ir stiprią arbatą ar kakavą ir kakavą. Jūsų mitybai taip pat netiks jokie konservuoti produktai,  saldainiai ir konditerijos gaminiai – pyragai, pyragaičiai sausainiai, šokoladas, karamelės, ruginė duona,traškučiai, krekeriai. Sergant lėtiniu pankreatitu netiks citrusiniai vaisiai, špinatai, rūgštynės, ridikėliai, aštrūs prieskoniai, riebi grietinė, jogurtas, saldūs sūreliai. Skausmo priepuolį gali išprovokuoti ir greito maisto restoranų gaminami produktai.

Riebalai

Sergantieji lėtiniu pankreatitu sunkiai virškina riebalus. Ypač sunkiai jie virškina taukus ir kietuosius riebalus. Taip pat jiems netinka kepinti riebalai, kurie gali išprovokuoti skausmo priepuolius. Kadangi šios ligos atveju riebalų virškinimas yra apsunkintas, dėl nepakankamo jų virškinimo gali vystytis steatorėja. Siekiant sumažinti šį reiškinį, turi būti mažinamas suvartojamų riebalų kiekis. Per dieną jų galima suvartoti ne daugiau 60—70 g. Gaminant maistą taip pat reikėtų vengti  vartoti pernelyg daug aliejaus. Aliejų  geriau reikėtų pakeisti sviestu. Košių pagardinimui  saikingai galima naudoti  labai nedaug grietinės arba grietinėlės.

Rekomenduojama
Lengvai besilydantys riebalai- sviestas. Labai nedideliais kiekiais, kaip pagardus galima vartoti grietinę ar grietinėlę.

Ribojama
Kiaulienos, jautienos , avienos taukai, lajus.

Angliavandeniai

Sergantiesiems lėtiniu pankreatitu rekomenduojama apriboti suvartojamų angliavandenių kiekį iki  350 g. Jeigu yra nustatoma hiperglikemija, suvartojamų angliavandenių kiekis yra mažinamas iki 150—200 g per dieną.

Rekomenduojama
Yra rekomenduojama vartoti duoną, virti košes, galima valgyti bulves. Duonos gaminiai- geriausia padžiovinti baltos duonos džiūvėsėliai. Medus turėtų būti skiedžiamas vandeniu.

Ribojama
Greitai virškinami angliavandeniai – cukrus, medus, gliukozė. Juos  reikėtų vartoti tik esant hipoglikemijai. Taip pat netinka juoda  ruginė duona, švieži mieliniai kepiniai. Netinka sojos, pupelių, pupų, žirnių, kvietinių kruopų  košės ir sriubos.

Vitaminai ir mikroelementai

Maistas turėtų būti praturtintas vitaminais ir mikroelementais. Ypač reikėtų pasirūpinti, jog būtų pakankamai suvartojama vitamino A, B grupės vitaminų, vitamino C. Kadangi organizme taip pat sunkiau absorbuojamas kalcis ir fosforas- reikėtų maisto gaminimui rinktis daugiau jų turinčius maisto produktus. Į mitybos racioną taip pat reikėtų įtraukti daugiau geležies ir magnio turinčių maisto produktų.

Druska

Kadangi druska ir sūrūs maisto produktai skatina kasos sekreciją, sergantieji lėtiniu kasos uždegimu jos turėtų vartoti mažiau. Druskos suvartojimas per dieną turi būti ribojamas iki 6—8 g. Visas maistas turėtų būti mažai sūdytas ar abe visiškai be druskos.

Ribojami maisto produktai

Sergantiesiems lėtiniu pankreatitu reikėtų vengti stipriai kasos ir skrandžio sekreciją skatinančių patiekalų. Taip pat netinka grubios tekstūros patiekalai bei kepiniai-ypač riebūs tortai ir pyragaičiai. Reikėtų vengti stiprių sultinių, mėsos ir žuvies nuovirų ar grybų. Draudžiama vartoti alkoholį ir gazuotus gėrimus, Reikėtų riboti stiprią kavą ar arbatą, šviežias vaisių ar daržovių sultis, girą. Netinka vartoti aštrius prieskonius- pipirus, garstyčias, citrinos ir acto rūgštį. Netinka vartoti šokoladą, kakavą, aštrius prieskonius. Reikėtų taip pat vengti daug ląstelienos turinčių daržovių- rūgštynių, ridikų, ridikėlių, špinatų, šviežių kopūstų, ropių, pupų, žirnių, sojos. Netinka daug sausgyslių turinti ir diržinga mėsa, žuvies ar paukštienos odelės. Taip pat reikėtų vengti šaltų ar šaldytų, sūdytų, marinuotų patiekalų Vengti persivalgymo.

Rekomenduojami maisto produktai

Maistas turėtų būti šiltas, valgoma dažniau ir nedidelėmis porcijomis. Jums galima valgyti beveik visas virtas daržoves, išskyrus aukščiau išvardintas. Mitybos racione taip pat gali būti ir liesa arba mažai riebalų turinti mėsa, žuvis, paukštiena. Jūsų mitybai tiks  beveik visos vandenyje arba piene virtos košės, išskyrus sorų ir miežių. Drąsiai galite valgyti pieniškas ir daržovių sriubos  jeigu jose nėra aštrių prieskonių- česnako ir svogūnų. Jums galima valgyti nerūgščias uogienes- tačiau mažais kiekiais.Ant jūsų stalo gali puikuotis prėskas sūris be prieskonių ir rauginto pieno produktai. Jums taip pat tiks garuose virti  patiekalai ir  troškiniai. Į meniu galite įtraukti makaronus ir vermišelius, bei baltą bent vieną dieną pastovėjusią duoną. Šviežios duonos ir bandelių reikia atsisakyti.

Skysčiai

Rekomenduojama
Leidžiama gerti  beveik viską. Skrandžio ir kasos sekretorinę funkciją gerai reguliuoja šarminiai ( Boržomio tipo) mineraliniai vandenys, tačiau juos reikėtų gerti negazuotus ir kambario temperatūros.Rekomenduojama gerti pieną, tinka šviežias kefyras, galima gerti morkų, abrikosų ir burokėlių sultis- pagal reikalą galima jas skiesti.

Ribojama
Gazuoti gėrimai, stipri kava ar arbata, kakava, karštas šokoladas, koka kola, gazuoti vaisvandeniai, šviežios vaisių ir daržovių sultys.

Pavyzdinis  dienos valgiaraštis sergantiesiems lėtiniu pankreatitu- I variantas

Pusryčiai. Omletas iš dviejų kiaušinių baltymų , pieniška avižų košė(250 g) ir arbata(180 ml).
Priešpiečiai. 100 gramų varškės ir arbata.
Pietūs. Virta arba troškina liesa mėsa(100 g)a, bulvių košė, virti sutrinti žiediniai kopūstai arba brokoliai ir skiestos vaisių sultys.
Pavakariai. 100 gramų liesos varškės ir skiestos vaisių arba daržovių sultys.
Vakarienė. Virta vištiena be odelės(110g), šiek tiek grikių košės ir virtų daržovių.
Prieš miegą: stiklinė kefyro.

Pavyzdinis dienos valgiaraštis sergantiesiems lėtiniu pankreatitu- II variantas

Pusryčiai: virta veršiena (55 g), piene virta avižinė košė be cukraus (280 g), arbata (180 ml).
Priešpiečiai:2 užkepti obuoliai be cukraus (120 g), kalcinuota varškė(100 g).
Pietūs: vegetariška daržovių sriubą(250 g), mėsos troškinys su daržovėmis (55/240 g), džiovintų vaisių kompotas su ksilitu (180 g).
Pavakariai: garuose virti mėsos maltinukai su pienišku padažu (110 g).
Vakarienė: virta žuvis (85 g), varškės pudingas be cukraus (130 g), arbata (180 ml).
Nakčiai: kefyras (180 ml).

Pavyzdinis dienos valgiaraštis sergantiesiems lėtiniu pankreatitu- III variantas

Pusryčiai:  garuose virtas omletas.
Priešpiečiai: Obuolių tyrė.
Pietūs: Folijoje be riebalų užkepta vištiena su garuose virtomis daržovėmis.
Pavakariai : liesa varškė ir zefyras, arbata.
Vakarienė: Varškės apkepas.
Nakčiai: Stiklinė kefyro

Pavyzdinis dienos valgiaraštis sergantiesiems lėtiniu pankreatitu- IV variantas [su_spacer size=“10″

Pusryčiai: Pieniška ryžių sriuba.

Priešpiečiai: Vaisių drebučiai.
Pietūs: garuose virta žuvies filė, virti grikiai.
Pavakariai: Morkų apkepas
Vakarienė: Vaisių salotos.
Nakčiai: Stiklinė kefyro

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

two + 12 =